26 września 2016

JEDZ DLA DWOJGA NIE ZA DWOJE/ ENGLISH FOR DIETETICS. RECENZJA KSIĄŻEK PZWL

13:24

Share it Please


Książka, która powinna znaleźć się na półce każdej przyszłej mamy. Bez wyjątku czy ciążę dopiero planujemy czy  już oczekujemy nowego członka rodziny.  Przydatna wiedza zamknięta na pozór w cieniutkim poradniku. 
Książka Jedz dla dwojga nie za dwoje to doskonała kompilacja przydatnych informacji dla przyszłych mam. Możemy w niej znaleźć między innymi wytyczne na początek, czyli od czego trzeba zacząć, by ciąża przebiegała poprawnie, ale również jak dobrze się do niej przygotować. Jak wspomina sama autorka – Anna Rogulska, prawidłowe odżywianie w czasie ciąży jest bardzo ważne zarówno dla matki, jak i dziecka. To wysiłek zrekompensowany cenną nagrodą.  Warto zmienić swoje nawyki żywieniowe, a nawet cały swój styl życia, by zmniejszyć ryzyko wystąpienia niektórych schorzeń  (przedwczesny poród, mała masa urodzeniowa dziecka, wady wrodzone itp.). Proste i czytelne przedstawienie ważnych kwestii to z pewnością zaleta książki. Często my kobiety zastanawiamy się o ile tak naprawdę powinna zwiększyć się nasza masa ciała , by nasze dziecko urodziło się zdrowe? Myślę, że warto wiedzieć, co faktycznie składa się na dodatkowe kilogramy podczas ciąży, bo na pewno nie jest to tylko noworodek i tkanka tłuszczowa, ale wiele więcej.  
Często kobiety mylnie odbierają ciążę, uważają ten czas za przyzwolenie za zjadanie wszystkiego na co mają ochotę, a w rzeczywistości zwiększenie podaży kalorii w konkretnych trymestrach, wcale nie jest aż tak duże jak mogłoby się wydawać. W pierwszych trzech miesiącach zapotrzebowanie energetyczne zwiększa się tylko o 150 kcal, więc jak można sobie wyobrazić, jest to naprawdę niewiele np. opakowanie serka homogenizowanego. W drugim trymestrze zapotrzebowanie to powiększa się o dodatkowe 300-600 kcal, w trzecim o 450 do 500 kcal na dobę. Ta wiedza, daje nam rzeczywisty obraz tego, jak powinno wyglądać te 9 miesięcy  pod względem żywieniowym. Dla ułatwienia, autorka zamieściła proponowane jadłospisy, które są nie tylko proste, ale zbilansowane pod względem zapotrzebowania na poszczególne składniki odżywcze.
Książka wywarła na mnie pozytywne wrażenie, mimo iż zdrowy styl życia, nie jest dla mnie nowością, ale kwestie ciąży, praktycznie były dla mnie obce. Mogę powiedzieć, że Jedz dla dwojga,  nie za dwoje  dało mi coś więcej niż tylko dobrą dawkę wiedzy, to też odpowiedź na nurtujące pytania, które zadaje sobie każda kobieta bez względu czy jest już w ciąży czy dopiero będzie.  recenzja z pamiętnika dietetykaEnglish for Dietetics to wydawnictwo, które z pewnością zadowoli każdego kto szuka materiałów do nauki języka specjalistycznego.  Książka jest dość obszerna, zawiera w sobie liczne ćwiczenia, teksty specjalistyczne, a to wszystko, by poznać angielski z dziedziny dietetyki. Z pewnością taki podręcznik ułatwi komunikacje z pacjentami i specjalistami. Pozornie przeznaczony jest on dla studentów kierunków dietetycznych, żywieniowych  na poziomie B1/B2, choć uważam, że przyda się również absolwentom i innym chcącym poszerzyć wiedzę w tym temacie.  Podział  na poszczególne kategorie jak np. body parts, systems of the human body, vegeterianism  - food and health i inne, pozwolił na zastosowanie różnorodnych zadań, które przybliżają zagadnienia w każdej z 14- tu kategorii.  Dodatkowo na samym końcu książki, autorzy zamieścili słowniczek z poszczególnych działów, przydatnym podczas nauki.

Myślę, że English for Dietetics to przydatna pozycja dla wszystkich związanych z żywieniem człowieka, mających na uwadze nie tylko przydatną wiedzę, ale wykorzystanie jej w obcym języku. 
Pozdrawiam Was,
Patrycja

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Na naszym blogu mówimy sobie po imieniu : )