27 listopada 2014

RODZINA W FORMIE NA WAGĘ ZŁOTA!

12:06

Share it Please
***Wpis powstał w ramach kampanii Rodzina w formie ***

Witajcie!

Dziś mam dla Was tekst, który wielu może wydać się prosty, banalny i bez wyrazu, ja jednak uważam, że częste powtarzanie pewnych czynności sprawi, że staną się one nawykami. Dlatego dziś chciałabym przedstawić Wam kilka zasad, którymi powinny kierować się osoby dbające o zdrowie swoje, jak i swojej rodziny . Częste powtarzanie tych czynności pomoże Wam w wypracowaniu zdrowszego stylu życia. Trzymanie się zdrowych postanowień wcale nie musi być trudne a różnica w samopoczuciu, wyglądzie oraz w formie ogromna! J 
Z badań przeprowadzonych przez CBOS w 2013r. jasno wynika, że szczęście rodzinne jest dla Polaków najważniejszą wartością w życiu.

Co robimy, by nasza rodzina była szczęśliwa?
Czym jest dla nas szczęście rodzinne?

Na to pytanie nie ma jednej odpowiedzi, jednak większość zapytanych osób wskazałaby na to, że szczęśliwa rodzina to zdrowa rodzina. Zgodzicie się ze mną, prawda?
Jak żyć zdrowo i unikać przykrych konsekwencji naszych czynów, na które w pełni mieliśmy wpływ? Zaraz się dowiecie. Skupię się w tym miejscu oczywiście na zdrowym stylu życia, odżywianiu, aktywności fizycznej, bo na tym znam się najlepiej. Dla ułatwienia postanowiłam wszystkie swoje rady spisać w formie zasad, by łatwiej było je czytać i tym samym przemyśleć. Odhaczyć punkty, które Was nie dotyczą, bo już dawno  w ten sposób postępujecie oraz wdrożyć w życie zasady, których jeszcze nie przestrzegacie. Rodzina w formie to podstawa!

Zasada nr 1: Jedz śniadanie – jest to jeden z najważniejszych posiłków wciągu dnia. Napędza nasz organizm do działania po nocnym poście. Ważne jest, żeby pamiętać o jedzeniu śniadania, ale tym śniadaniem nie może być byle co! Komponując swój posiłek wybierajcie produkty pełnoziarniste, chleby razowe, na zakwasie, płatki owsiane, kaszę jaglaną. Kanapki urozmaićcie chudą wędliną, rybą bądź jajkiem i warzywami, pastami warzywnymi lub twarogowo-warzywnymi, które w łatwy sposób przyrządzicie sobie w domu zaś owsiankę wzbogaćcie o orzechy, ziarna, owoce. Unikajcie zaś produktów mocno przetworzonych, w tym słodkich napojów, drożdżówek i słodyczy, które mają wysoki indeks glikemiczny, co w praktyce sprawi, że w niedługim czasie po zjedzeniu śniadania znów będziecie głodni, będzie chciało Wam się spać, będziecie apatyczni, będą trzęsły Wam się ręce itp..

Zasada nr 2: Jedz regularnie – nawet po najlepszym i najwartościowszym śniadaniu powinniśmy pamiętać o jedzeniu kolejnych posiłków wciągu dnia. Regularność posiłków jest ważna, pozwala nam utrzymać metabolizm na właściwym poziomie, sprawia, że działam wydajnie i mamy siłę na wszystkie aktywności dnia codziennego. Jedzmy wciągu dnia przynajmniej 3 posiłki, wg zaleceń IŻŻ dodatkowo powinniśmy zjadać 2 przekąski.

Zasada nr 3: Jedz warzywa – warzywa to skarbnica witamin i składników mineralnych, jednak musimy pamiętać, żeby wybierać je sezonowo lub korzystać z warzyw mrożonych, które zostały zamrożone krótko po zbiorze. Wszystko, by zapewnić jak najwyższą wartość odżywczą. Pamiętajcie również, by warzywa gotować tylko, tyle ile trzeba, nie rozgotowywać ich, bo to powoduje utratę bardzo cennych składników oraz wzbogacać je o dodatek tłuszczu, co pozwoli na wchłonięcie witaminy A, D, E, oraz K.

Zasada nr 4 : Jesteś tym, co jesz – no może nie dosłownie i nie popadajcie w przesadę, jednak to, co trafia to Waszego żołądka ma ogromne znaczenie dla Waszego zdrowia. W tym wypadku nie warto jest iść na łatwiznę, bo to nie popłaca a odwdzięcza się całą gamą chorób i problemów. Starajcie się komponować swój jadłospis z produktów naturalnych, mało przetworzonych. Dbajcie o ich świeżość oraz właściwą obróbkę termiczną, by zachowywały jak najwyższą wartość odżywczą. Pamiętajcie o pełnoziarnistych produktach, o chudym mięsie wiadomego pochodzenia, o rybach chudych i tłustych, o tłuszczach roślinnych, o orzechach, ziarnach, warzywach oraz owocach, jako alternatywie dla słodyczy. Wybierajcie mądrze J

Zasada nr 5: Pamiętaj o właściwym nawadnianiu organizmu – pomimo tego, że temperatury za oknem nie są za wysokie i nie leje się z nas pot, to nasz organizm odwania się równie szybko. Pomimo mniejszego pragnienia pamiętajcie, by przyjmować zalecaną ilość płynów. Dawajmy dzieciom butelkę wody do szkoły a sobie kładźmy na biurku, by cały czas mieć ją na oku i pamiętać o dostarczaniu płynów.

Zasada nr 6: Ruch! – wykrzyknik znalazł się tutaj nie bez powodu, mamy coraz więcej obowiązków a coraz mniej czasu, jednak pamiętajmy, że każde 20-30 min, które spędzamy przed telewizorem lub komputerem możemy przeznaczyć na aktywność fizyczną. Nie muszą to być jakieś zaawansowane formy treningowe, nie potrzebujecie profesjonalnego sprzętu. Wystarczy wyjść się przejść, powchodzić kilka razy po schodach, przebiec się po parku lub pojeździć rowerem. Wiem, że powiedzie- ALE PRZECIEŻ JEST ZIMNO! Tak jest, ale to nie znaczy, ze zapadamy w sen zimowy : ) Osoby, które nie lubią chłodu również mają wiele propozycji aktywności do wyboru, począwszy od ćwiczeń w domu po wyjście na zorganizowane zajęcia/siłownię/basen. Nie bądźmy bierni, nic samo się nie zrobi. Na aktywność fizyczną nigdy nie jest za późno J

To tylko 6 zasad, na których poprzestanę a wierzcie mi, że mogłabym jeszcze sporo wymienić. Ważne jest, żebyście zauważyli potrzebę wprowadzenia zmian w życie swoje i swojej rodziny . Wdrażajcie nowe postanowienia powoli, ale konsekwentnie, bo to gwarancja sukcesu. Początki nigdy nie są łatwe, ale rekompensują je korzyści, które płyną ze zdrowego stylu życia i tym się kierujcie. Róbcie wszystko małymi, bo trzymanie się zdrowych postanowień wcale nie jest trudne a różnica w samopoczuciu, wyglądzie oraz w formie ogromna! :)

Pozdrawiam Was,
Beata


0 komentarze:

Prześlij komentarz

Na naszym blogu mówimy sobie po imieniu : )