11 czerwca 2014

NAPOJE HIPO-,IZO-, HIPERTONICZNE- CO TO TAKIEGO?

08:57

Share it Please
Witajcie!

Dziś krótko o napojach hipo-, izo- i hipertonicznych. Dodatkowo  pod koniec posta znajdziecie przepis na domowy izotonik : )

Zapraszam!

Źródło zdjęcia: Wikimedia Commons, Tomasz Sienicki
Ps. Zdjęcie trochę poza tematem, ale nie mogłam się powstrzymać : D

Na początek przyda nam się wyjaśnienie pojęcia osmolarności (ze względu na nią będziemy dzielić napoje). Najprościej rzecz ujmując osmolarność jest to stężenie składników zawartych (rozpuszczonych) w płynie. Pojęcie to jest dla nas o tyle istotne, że decyduje o szybkości wchłaniania danego płynu a także wpływa na szybkość opróżniania żołądkowego.

Ze względu na osmolarność napoje możemy podzielić na:

1. hipotoniczne
2. izotoniczne
3. hipertoniczne.

Najlepszą szybkością wchłaniania oraz skutecznością nawadniania charakteryzują się płyny hipo- i izotoniczne. Płyny izotoniczne mają  zbliżoną osmolarność do płynów ustrojowych człowieka, rzędu  270- 330 mOsm/l.

Napój izotoniczny to napój mający na celu nawodnienie organizmu, dostarczenie składników mineralnych, które osoba traci wraz z potem oraz uzupełnienie w małym stopniu węglowodanów, które są spalane podczas wysiłku fizycznego. Izotonik ma w swoim składzie 6-8g węglowodanów (glukoza/sacharoza/maltodekstryna) na 100ml płynu.

Napój hipotoniczny charakteryzuje się niższą osmolarnością niż płyny ustrojowe. Różni się od izotonika przede wszystkim ilością elektrolitów i węglowodanów, jednak potrafi równie dobrze nawodnić. Hipotonikiem jest np. woda.

Napój hipertoniczny to napój o osmolarności większej niż płyny ustrojowe człowieka. Charakteryzuje się wyższą niż pozostałe zawartością węglowodanów. Tego napoju nie pije się w celu nawodnienia a raczej dostarczenia energii, dlatego jest to jakiś pomysł na napój potreningowy.

Co dla kogo?

Zaobserwowałam już jakiś czas temu pewien trend. Otóż wiele osób udających się poćwiczyć-pobiegać, na siłownię itp. kupuje sobie napój izotoniczny, by go konsumować podczas treningu. Robi to wiele osób, nie ważne, że spędzą na tej siłowni niecałą godzinę, że ich trening nie ma jakiejś wzmożonej intensywności a do tego poszły tam, by zredukować swoją masę ciała...
Otóż napoje izotoniczne to wspaniały produkt, jednak warto po nie sięgnąć, gdy nasz trening trwa ponad godzinę i ma co najmniej średnią intensywność. Wyjątkiem są sytuacje, gdy trenujemy krócej, ale nasz trening ma bardzo wysoką intensywność lub trenujemy w jakiś specjalnych ubraniach lub w pełnym słońcu, co powoduje, że dużo bardziej się pocimy. W normalnych warunkach, przy normalnym, spokojnym treningu sięgajmy po nie dopiero po upływie godziny. Zresztą, gdy ćwiczymy po to, by zredukować masę ciała to lepiej nie dostarczać sobie dodatkowej porcji węglowodanów prostych, gdy nie ma takiej potrzeby ;)

Zapytacie, co pić w takim wypadku? Odpowiedź brzmi- wodę, która równie dobrze nawodni.

Po jakimś intensywniejszym lub dłuższym treningu można sięgnąć sobie po hipertonik ;)


Przepis na domowy IZOTONIK:

Potrzebna będzie nam:
-woda, co najmniej średnio zmineralizowana-1 l
-sok z cytryny- z 1 lub 2 owoców
-sól- szczypta
-miód- 3-4 łyżki (pełna łyżka miodu  to ok. 20g węglowodanów, ze względu na to, że nasz izotonik ma mieć ok. 60-70g węgli na litr to wychodzą z ~3 łyżki miodu)

Wszystkie składniki należy dobrze wymieszać, miód najlepiej potrzymać chwilę w ciepłym miejscu, żeby był bardziej płynny. Najlepiej całość zamknąć w butelce i wstrząsnąć kilka razy ;)

To już wszystko na dziś.

Pozdrawiam Was,
Beata


1 komentarze:

  1. Dla mnie izotonik to najlepsza opcja na pragnienie dzień po imprezie ;) spróbujemy czy domowy też da radę

    OdpowiedzUsuń

Na naszym blogu mówimy sobie po imieniu : )