14 marca 2014

PREGOREKSJA - CZYLI ANOREKSJA CIĄŻOWA

08:52

Share it Please
Witajcie!

Jak wiecie (lub nie wiecie, ale zaraz się dowiecie) jestem teraz na etapie pisania mojej pracy magisterskiej. Ogólnie rzecz ujmując tematem są zaburzenia odżywiania, precyzując anoreksja i bulimia.

Siedząc w tym temacie bardzo często natykam się na nowe informacje lub takie, które miałam niedoprecyzowane. Bardzo często sprawia to, że pogłębiam temat a dziś postanowiłam o tym dla Was napisać.

Wiem również, że czyta mnie sporo osób borykających się z tematami zaburzeń odżywiania, niestety nie jestem psychiatrą i nie jestem w stanie pomóc Wam w fachowy sposób w tej dziedzinie. Mogę Wam jedynie przedstawiać jak sprawa się ma z żywieniowego punktu widzenia, wysłuchać i zachęcić do podjęcia leczenia. Gdyż wiem, że jest możliwe wejście w remisję choroby.

To tyle tematem wstępu, przejdźmy do artykułu. Dzisiaj o anoreksji ciążowej, czyli pregoreksji.

A:Nevit Dilmen (talk), Commons Wikimedia

O pregoreksji nie mówi się za dużo, w literaturze istnieje trochę źródeł na jej temat, ale mówi się o niej zdecydowanie rzadziej niż ma to miejsce w przypadku anoreksji psychicznej.

Zacznijmy od wyjaśnienia terminu pregoreksja. Jak już wspomniałam jest to anoreksja ciążowa, która ma swój początek tzn. pierwsze objawy pojawiły się w ciąży. Jednak należy wspomnieć, że ciąża może być jedynie bodźcem zapoczątkowującym wystąpienie choroby a nie przyczyną samą w sobie[1].

Jakie są objawy pregoreksji?

Objawy są takie same jak w anoreksji. Kobiety w ciąży zaczynają kontrolować nadmiernie swoją masę ciała, wprowadzają restrykcje żywieniowe i intensywne ćwiczenia fizyczne. Ich postępowaniu przyświeca jeden cel a mianowicie bycie szczupłym za wszelką cenę.
Na powstanie pregoreksji wpływ ma wiele czynników. Na pewno wskazuje się na model kobiety lansowany w mediach tzn. szczupłej, szczęśliwej matki, gdzie uwagi nie skupia się na zmianach jakie zachodzą w ciele kobiety podczas ciąży. Modne jest teraz, żeby mama zaraz po urodzeniu dziecka znów była szczupła jak przed ciążą.
Pregoreksja bardzo często może dotyczyć osób publicznych, które "zarabiają wyglądem". Dążenie do utrzymania szczupłej sylwetki generuje stres, który może przełożyć się na powstanie zaburzeń odżywiania. 
U części kobiet anoreksja występująca w ciąży może być wynikiem wcześniejszych problemów w zakresie odżywiania.

Jakie są skutki pregoreksji?[2]

U przyszłej mamy jako konsekwencje pregoreksji można podać:

-niedokrwistość
-depresje poporodową 
-nadciśnienie tętnicze
-krwawienia z dróg rodnych
-konieczność wykonania cesarskiego cięcia
-kłopoty z karmieniem piersią
-no i oczywiście konieczność odżywienia pacjentki, za pomocą żywienia pozajelitowego.

U dziecka:

-w najgorszym wypadku, niedobory pokarmowe u matki spowodować mogą poronienie,
-przedwczesny poród,
-niska masa urodzeniowa oraz niska punktacja w skali APGAR
-opóźniony rozwój
-mniejszy obwód głowy
-problemy z oddychaniem u noworodka
-nieprawidłowości związane z rozwojem umysłowym
-nieprawidłowości związane ze wzrostem
-depresje, zaburzenia łaknienia, zaburzenia odżywiania

Jak widzicie jest to bardzo złożone zaburzenie. Opisałam je Wam w skrócie, między innymi po to, żebyście byli świadomi, że takie zjawisko występuje. Wymaga ono leczenia i walki, ale zapewniam, że jest o co walczyć. Chociażby o to, żeby u dziecka nie wystąpiły wskazane wyżej skutki.

Na dziś tylko tyle. Jeśli macie pytania, to zapraszam serdecznie :)

Pozdrawiam Was,
Beata


_________________________________________
Literatura:

[1] Wybrane aspekty opieki pielęgniarskiej i położniczej w różnych specjalnościach medycyny pod red. M.Wojtal, D.Żurawickiej. t.1. Opole, 2013.
[2] Bator E.,Bronkowska M., Ślepecki D., Biernat J.: ANOREKSJA – PRZYCZYNY, PRZEBIEG, LECZENIE. Nowiny Lekarskie 2011, 80, 3, 184–191

2 komentarze:

  1. Straszne... nigdy o tym nie słyszałam wcześniej.

    OdpowiedzUsuń
  2. zaraz zaczynam 8 m-c ciąży, na szczęście ten temat mnie nie dotyczy, pozwalam sobie prawie na wszystko, a już na pewno na więcej niż poza okresem ciąży:), po porodzie wezmę się za zbędne kilogramy, a teraz mam święto:)

    OdpowiedzUsuń

Na naszym blogu mówimy sobie po imieniu : )