5 marca 2014

OCENA STANU ODŻYWIENIA OSÓB DOROSŁYCH- CZ.I

07:12

Share it Please
Witajcie!

Dość licznie wybraliście, że w tym tygodniu powinien pojawić się post o ocenie stanu odżywienia. Mam nadzieję, że wyniesiecie z tego wpisu coś dla siebie. Na pewno będzie to post przydatny dla przyszłych dietetyków : )


A: Mikael Häggström, Commons Wikimedia


Zazwyczaj zaczynając każde nowe zagadnienie wychodzę od definicji. W tym wypadku będzie to coś w stylu "masła maślanego", gdyż stan odżywienia to po prostu stan zdrowia organizmu, który jest wynikiem tego, co spożywamy, jak jest to wchłanianie i jak wykorzystywane są te składniki odżywcze. To tak pokrótce, oczywiście na wchłanianie i wykorzystywanie mogą mieć wpływ przeróżne patologiczne procesy np. chorobowe.

Co składa się na kompleksową ocenę stanu odżywienia?

-wywiad żywieniowy
-badania antropometryczne
-badania biochemiczne
-badania immunologiczne

WYWIAD ŻYWIENIOWY

Jest to metoda, która pozwala na uzyskanie odpowiedzi na pytania związane z masą ciała , kształtowaniem się jej na przestrzeni lat, żywieniem,częstością spożywania określonych grup produktowych, indywidualnych preferencjach, trybie życia, aktywności fizycznej, problemach/chorobach związanych z przewodem pokarmowym i innych.
Za pomocą wywiadu żywieniowego możemy zbadać naprawdę wiele. Można przeprowadzić np. wywiad 24-godzinny, gdzie zapisuje się wszystkie produkty i ich ilości, które spożyliśmy przez całą dobę. Można przeprowadzić kwestionariusz FFQ, czyli kwestionariusz częstotliwości spożycia żywności.

BADANIE ANTROPOMETRYCZNE

Mowa tutaj o badaniu:
-masy ciała
-wzrostu
-obwodów: talii, ramienia, bioder, łydki
-grubości fałdów skórno-tłuszczowych (nad mięśniem trójgłowym ramienia, nad mięśniem dwugłowym ramienia, pod dolnym kątem łopatki, nad grzbietem kości biodrowej)

Po zebraniu danych z badań antropometrycznych można dokonać analizy wielu parametrów, począwszy od BMI (wskaźnik masy ciała), WHR (stosunek obwodu talii do obwodu bioder, określa typ sylwetki oraz mówi o lokalizacji nadmiaru tkanki tłuszczowej), wskaźników należnej masy ciała, poziomu tkanki tłuszczowej i masy mięśniowej (na podstawie badania fałdów skórno-tłuszczowych) itd.

BADANIA BIOCHEMICZNE

Tutaj bada się wiele parametrów, począwszy od morfologii, hematokrytu, albuminy, jonogramu, kreatyniny itd.

BADANIA IMMUNOLOGICZNE (np. całkowitą liczbę limfocytów TLC)

Jakie wyróżniamy zaburzenia stanu odżywienia?

a) niedożywienie:

-ilościowe: MARASMUS (o charakterze energetyczno-białkowym), KWASHIORKOR (o charakterze białkowym)

-jakościowe -niedobory pokarmowe wynikające np. ze zbyt małej podaży produktów będących źródłem danego składnika.

b) nadmierne odżywienie:

-ilościowe- nadmiary energetyczne, które są gromadzone jako trójglicerydy w tkance tłuszczowej podskórnej lub około narządowej.

-jakościowe- nadmiary pokarmowe np. konkretnych składników pokarmowych: wapnia, potasu itp.

Dobrze, dzisiaj na tym zakończymy, gdyż nie chciałabym żeby posty były za długie. Wiem, że takie się kiepsko czyta. W kolejnym poście (całkiem prawdopodobne, że jeszcze w tym tygodniu) chciałabym Wam uzupełnić wiedzę o antropometrycznej ocenie stanu odżywienia. 

Pozdrawiam Was,
Beata

__________________________________
BIBLIOGRAFIA:

K.Matysiak: Ocena Stanu Odżywienia. Klinika Chirurgii Ogólnej, Gastroenterologicznej
i Endokrynologicznej UM w Poznaniu. [link: klik]

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Na naszym blogu mówimy sobie po imieniu : )