12 grudnia 2013

6 ZASAD, O KTÓRYCH MUSISZ PAMIĘTAĆ PRZY ODCHUDZANIU!

08:38

Share it Please
Witajcie!

Dziś mam post dla osób, które zaczynają dopiero swoją przygodę z dietą odchudzającą lub chcieliby skonfrontować stan posiadanej wiedzy z ogólnymi zasadami.

Jeśli jesteście zainteresowani to serdecznie zapraszam!

A:John Steven Fernandez

Pierwszą ważną zasadą jest moim zdaniem regularność spożywania posiłków. Myślę, że to nawet jedna z najważniejszych zasad, bo gdy jemy regularnie to panujemy nad swoim apetytem, nie chodzimy głodni, mamy stały poziom glukozy we krwi, napędzamy metabolizm itd. Posiłki powinno się zjadać w odstępach nie dłuższych niż 4h zaś nie krótszych niż 2h.

Jako ciekawostkę napiszę Wam tutaj również procentowy podział kalorii ze względu na ilość posiłków, bo często mnie o to pytacie : )

Przy 5 posiłkach proponuje się następujący podział:

-ŚNIADANIE--> 20%
-II ŚNIADANIE--> 15%
-OBIAD--> 30%
-PODWIECZOREK-->15%
-KOLACJA-->20%

Oczywiście podany rozkład można zmodyfikować pod siebie. Jeśli najbardziej głodni czujemy się na II śniadanie, to możemy tutaj trochę zwiększyć udział kcal a zmniejszyć np. w podwieczorku czy kolacji.

Przy 4 posiłkach:

-ŚNIADANIE-->25%
-II ŚNIADANIE-->20%
-OBIAD-->30-35%
-KOLACJA--> 20-25%

Druga zasada dotyczy śniadań, które są obowiązkowym punktem dnia. Odnosi się to nie tylko do diet redukcyjnych, ale w ogóle. Organizm po nocnym poście potrzebuje zastrzyku energii do pracy, wtedy będzie wydajniejszy, nie będzie się tak szybko wychładzał, nie będzie nam się tak chciało spać itd.

Mam dla Was kilka propozycji śniadaniowych:

-owsianka
-placek owsiany
-jaglanka z pomarańczą
-placuszki z otrębami
-kanapki z łososiem

Trzecia zasada dotyczy doboru produktów. Ze względu na ograniczenie podaży kcal a co za tym idzie również podaży jedzenia, musimy pamiętać, żeby wybierane produkty niosły za sobą jak najwyższą wartość odżywczą, bo w końcu zjadamy ich mniej a potrzeby organizmu są podobne.

Czwarta zasada dotyczy nawodnienia. Jest ono bardzo ważne i niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu, ponadto pozwoli nam to  oczyścić organizm, uniknąć zaparć itd.

Ile powinniśmy pić?

Poniżej wklejam Wam wycinek pochodzący z najnowszych NORM ŻYWIENIA DLA POPULACJI POLSKIEJ- NOWELIZACJI:


Piąta zasada dotyczy aktywności fizycznej. Jest ona niezbędna nie tylko ze względu na spalanie kcal, ale poprawia również sprawność organizmu, przyspiesza zachodzące w nim procesy, pozwala zwiększyć masę mięśniową, no i sprzyja uelastycznianiu skóry, która podczas odchudzania bardzo łatwo staje się nieestetyczna i pomarszczona.

Po szóste, Wasza dieta redukcyjna nie może być zbyt nisko energetyczna, bo nie będziecie mieli energii do pracy a o ćwiczeniach już nie wspomnę. Poza tym ryzyko wystąpienia efektu jo-jo po diecie jest bardzo wysokie, pokusy coraz większe a każda kolejna dieta odchudzająca zwolni Wasz metabolizm, więc róbcie to rozsądnie : )

To jest 6 zasad, o których powinniście pamiętać, myślę że mogę podać ich więcej, ale dziś już nie zdążę. Pewnie na dniach zrobię jakąś aktualizację : )

Pozdrawiam,
Beata

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Na naszym blogu mówimy sobie po imieniu : )