12 stycznia 2013

PIERWSZA WIZYTA U DIETETYKA

12:14

Share it Please
Witajcie kochani!

Dziś chciałam Wam powiedzieć trochę na temat wizyty u dietetyka, na czym polega, czego się spodziewać, co z niej wynosimy i jaki to ma wpływ na dalsze nasze losy : ) Zdaję sobie sprawę, że nie wszystkich będzie to interesowało i moje doświadczenie i informacje mogą nie sprawdzać się w przypadku każdej poradni, lekarza, bo każdy ma inny schemat pracy, na coś innego kładzie większy nacisk, dlatego miejcie na uwadze, że jest to mój schemat :)
Od czego zacząć?

Oczywiście od wyboru lekarza, to czy wybierzemy dietetyka mającego umowę z NFZ czy prywatnego zależy od Was i od funduszu, który na ten cel przeznaczyliście. Jednak przed wyborem poczytajcie sobie opinię o dietetyku w internecie, popytajcie znajomych, poproście o porady, polecenie, bo dobry dietetyk to podstawa sukcesu! Przecież nie chodzi o samo odchudzanie, ale także o Wasze zdrowie i samopoczucie.

Gdy już znajdziemy odpowiedniego dietetyka należy umówić się na wizytę.

Co wziąć ze sobą na wizytę?

To zależy głównie od dietetyka, bo on na tym, co przyniesiecie będzie bazował. Najczęściej trzeba przynieść ze sobą wyniki morfologii z rozmazem, profil lipidowy, poziom glukozy we krwi, jeśli jest podejrzenie zaburzeń tarczycowych na kolejną z wizyt prosi się również o profil tarczycowy. Oprócz badań należy wziąć ze sobą tzw. dzienniczek żywieniowy.

Czym jest dzienniczek żywieniowy?

Jest to dokładny spis produktów i napojów, które spożywaliśmy np. w ciągu dwóch dni roboczych oraz dnia wolnego od pracy. Dzienniczek żywieniowy wypełnia się w oparciu o gramaturę potraw lub ich przybliżoną ilość typu szklanka, łyżeczka itd.

Jak wygląda wizyta?

Gdy umówimy się już ze specjalistą, weźmiemy ze sobą wspomniane wcześniej rzeczy przychodzi czas na spotkanie face to face z dietetykiem. 
Najczęściej  rozpoczyna się od krótkiego zarysowania planu wizyty, krótkiego wprowadzenia i wstępnego poznania pacjenta, założenia mu karty itp.
Następnie przechodzi się do przeprowadzania wywiadu żywieniowego, jest on dość złożony, częstokroć można odnieść wrażenie, że dietetyk pyta nas cały czas o te same rzeczy, ale ma to na celu przede wszystkim szczegółowe poznanie preferencji żywieniowych, nawyków, a także wyeliminowanie (niestety, ale muszę to powiedzieć) kłamstw pacjentów. Zdarzają się one niezmiernie często, ale nie wynika to z chęci okłamania drugiej osoby, ale bardziej z problemami z przyznaniem się do błędów, do swoich porażek, wpadek i słabości. Dlatego dietetyk oprócz tego, że powinien świetnie znać się na swojej dziedzinie, ponadto powinien być także dobrym słuchaczem i "wspieraczem", przecież do niego także należy motywowanie swoich pacjentów.
Po przeprowadzeniu bardzo dokładnego wywiadu żywieniowego, który stanowi główny punkt wizyty i może trwać nawet 30-40min przechodzi się do analizy dzienniczka żywieniowego, wyników badań i zadawania pytań pomocniczych, by dopełnić obrazu pacjenta.
Po zakończeniu wywiadu najczęściej następuje ważenie i mierzenie, może zapytacie dlaczego tak późno? Ma to na celu wyeliminowanie stresu związanego z poznaniem swojej wagi, BMI już na początku rozmowy, gdyż mogłoby to spowodować zniechęcenie pacjenta, złość, wprawić go w zły nastrój lub wpłynąć na jego postawę i stosunek do wizyty.
Na koniec rozwiewa się wstępne wątpliwości pacjenta, zachęca do działania, omawia wstępne rozwiązania oraz czas przekazania diety i ustala się termin kolejnej wizyty. 
Przekazanie diety najczęściej następuję poprzez kontakt mailowy, w razie jego braku dietę można zawsze odebrać w gabinecie. Co do kolejnej wizyty, to terminy są różne, ale najczęściej jest to ok. 3-4tyg po pierwszej wizycie, gdzie następuje kontrola osiągniętych efektów, modyfikacja rzeczy trudnych do zrealizowania, określenie trudności, problemów, odpowiadanie na zadawane przez pacjenta pytania, często na tej wizycie modyfikuje się znacząco dietę, tak by dopasować ją jeszcze bardziej.

Najczęściej na wizytę, jeśli odbywa się ona w godzinach porannych stawiamy się na czczo lub jeśli jest ona w godzinach późniejszych po lekkim posiłku w odstępie ok. 3-4h od wizyty, ten zabieg ma na celu  zdjęcie rzeczywistych wymiarów i ustalenie rzetelnie rzeczywistej masy ciała.

Ile trwa wizyta?

To zależy w dużej mierze od "popularności" dietetyka, liczby pacjentów danego dnia, ale przeciętnie jest to najczęściej 1h, która może się przedłużyć do 1,5h.

Ile kosztuje wizyta u dietetyka?

Na to pytanie jednoznacznie trudno odpowiedzieć, bo ceny są bardzo rozbieżne, jedni liczą sobie osobno za wizytę i dietę, inni dietetycy wliczają cenę diety w koszt wizyty. Jak w każdej branży ceny usług są różne, niskie i wysokie, wpływa na to na pewno rodzaj poradni, czy jest ona publiczna czy prywatna, czy jest ona w dużym mieście czy może w mniejszym. Ceny w danym gabinecie znajdziecie najczęściej na stronie internetowej lub można zapytać o nie telefonicznie. Sprawdziłam dla Was przeciętny koszt wizyty i ułożenia diety w:
-mieście do 150 tys. mieszkańców jak Zielona Góra oraz w większym mieście tj.Kraków. Jak widać rozpiętość cenowa jest bardzo różna, jedni biorą więcej za wizytę a mniej za dietę, drudzy odwrotnie, wszystko to kwestia wyboru opcji dla siebie.

Mam nadzieję, że nie był to dla Was nudny post i dowiedzieliście się czegoś czego nie wiedzieliście :) Jeśli macie pytania to czekam na nie w komentarzach lub w mailach wysłanych na adres dietetyk24@gmail.com

Pozdrawiam Was,
Beata.


13 komentarze:

 1. W Warszawie w prywatnych klinikach ciężko jest znaleźć wizytę w cenie niższej niż 200 zł a z własnego doświadczenia wiem, że niejednokrotnie to kasa wyrzucona w błoto.. :/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za komentarz. Niestety w Warszawie nie orientuje się w cenach, ale przyznaję rację, że znalezienie specjalisty z dobrym podejściem łatwe nie jest, więc można odnieść wrażenie, że niepotrzebnie wydało się pieniądze!

   Usuń
 2. W Poznaniu ceny za wizytę i konsultację po krótkim rozeznaniu(własnym doświadczeniu)maja rozpiętość od 50 do 150 zł

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ooo dziękuję za informacje, chociaż będę wiedziała o możliwej rozpiętości cenowej w tym mieście, tak na przyszłość. A powiedz mi proszę, czy wysokość tej kwoty znacząco wpływa na jakość wizyty tzn. za 50zł była dużo gorsza od tej za 150zł?

   Usuń
 3. witam .syn ma 8 lat i duzą nadwage ,od roku jest na diecie,bez slodyczy cukru chude mieso i kielbasa,mimo to nie schudl nic,ma tendencje do tycia .na wizycie u pediatry usLyszalam ze syn musi do lata schudnąc 8kg.prosze o rade co mam robic,czy konieczna jest wizyta u dietetyka?czyw tym wieku dzieci mozna odchudzac?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam!
   Dzieci generalnie nie powinno się odchudzać, ponieważ rosną i mają większe zapotrzebowanie na energię i składniki odżywcze, jednak są przypadki, gdy faktycznie taką dietę trzeba zbilansować. Dobrze, że zmieniła Pani mięso na chudsze, wycofała cukier, co nie ukrywajmy dziecku jest jeszcze ciężej znieść niż nam dorosłym. Myślę, że skoro syn nie chudnie, to należałoby wykonać zestaw badań, które pozwolą wykluczyć choroby, które mogłyby mieć wpływ na masę ciała i jeśli nie wykażą żadnych odchyleń od normy, to radziłabym udać się do dietetyka, bo nie ma sensu, by syn się męczył i stosował dietę, która nie przynosi rezultatów, bo może się zniechęcić. Jeśli potrzebuje Pani jeszcze jakichś rad lub pomocy, to proszę pisać na dietetyk24@gmail.com. Pozdrawiam!

   Usuń
  2. a jakie to miały by byc badania??moze pani napisac

   Usuń
  3. W grę przede wszystkim wchodzą badania krwi (morfologia), która da nam ogólny obraz stanu zdrowia pacjenta, najlepiej wykonać także badanie na poziom cukru we krwi oraz hormony tarczycowe, na początek wystarczy TSH. Gdy podane parametry będą w normie, można spokojnie przystąpić do zbilansowania diety, której głównym zadaniem będzie napędzenie metabolizmu i zapewnienie chłopcu odpowiedniej podaży energii, witamin i składników odżywczych.

   Usuń
 4. witam ja mam podobny problem ...syn 7;5 roku wzrost130cm wazy prawie40 kg.od roku dieta gotowanie na parze smażenie bez tluszczu w piekarniku ,najchudsze mieso kielbaska,drogie soki bez cukru typu hortex tymbark...i nic żadnego efektu,syn jest alergikiem na białko cytrusy plesnie.praktycznie od urodzenia na kropelkach alergicznych -zyrtex,moze to jest tez powodem? prosze o podanie jakie badania porobic ktore pozwola wykluczyc choroby,i gdzie po skierowania do pediatry po nie?dziekuje

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam! Myślę, że stosowanie Zyrtecu nie powinno mieć większego wpływu na zwiększanie masy ciała dziecka, aczkolwiek jednym z działań niepożądanych tego leku jest ospałość, brak siły np. na aktywność fizyczną, co może powodować np. stronienie od sportu. Jak napisałam w odpowiedzi na posta Pani poprzedniczki, przed przystąpieniem do układania diety należy wykonać morfologię z rozmazem, badanie na poziom cukru we krwi oraz TSH, potrzebne skierowania wyda Pani pediatra, w razie gdyby miała Pani z tym problem, to są to podstawowe badania i nie są, aż tak kosztowne. Proszę, jednak zacząć od poproszenia o nie lekarza. W razie wątpliwości, proszę pytać. Pozdrawiam.

   Usuń
  2. Witam! Mam 19-naście lat i źle czuje się w swoim ciele :( Od momentu operacji (07.02.2012r) przytyło mi się gdzie niegdzie, zawsze ważyłam te 60kg, które mnie satysfakcjonowały, a teraz tylko patrze jak waga wzrasta :( Faktycznie jem więcej, ale ma to może związek ze stresem ( w maju podchodzę do matury ) . Mój chłopak twierdzi, że mu się podobam taka jaka jestem, jednak ja się źle czuję w swoim ciele, chciałabym to zmienić, lecz brak mi motywacji a czego najbardziej - czasu. Moi rodzice bardzo naciskają na to żebym była szczupła, bo kiedyś nie będę mogła bez pomocy wstać z łóżka - ciągle mi to powtarzają, chciałabym pójść do dietetyka, jednak brak funduszy powoduje, że ta wizyta nie prędko się odbędzie. Czy mogła by mi Pani powiedzieć, jak się zmobilizować, co zrobić żeby stracić te kg, powrócić do starej wagi 60kg i się sobie podobać? Obecnie ważę 73kg, aż mi wstyd :(
   Pozdrawiam.

   Usuń
 5. Witam, mam 26 lat, waże 58 kg przy wzroście 168. W grudniu tego roku zdiagnozowano u mnie niedoczynność tarczycy i biorę euthyrox N 25, oraz zespół policystycznych jajników, ale tego nie leczę jeszczę ponieważ czekam na wizytę do endokrynologa. Czy powinnam stosować jaką dietę? Proszę o odpowiedz.
  H.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam,

   Pani BMI jest bardzo dobre i mieści się w normie. Jeśli chodzi o niedoczynność tarczycy to zrobiłam kiedyś post na ten temat i odsyłam do niego--> http://www.z-pamietnika-dietetyka.pl/2013/10/case-study-czyli-analiza-przypadku.html
   Jeśli chodzi o zespół policystycznych jajników to proszę zaczekać na wizytę u lekarza, być może zostanie (lub już zostało) zlecone wykonanie badania, by stwierdzić czy występuje u Pani insulinooporność. Jeśli badania ją potwierdzą to mówiąc w skrócie, należałoby się m.in. skupić na komponowaniu diety z produktów o niskim bądź średnim indeksie glikemicznym, ale póki co proszę czekać na konsultacje z lekarzem, który wyznaczy Pani tok leczenia a dopiero potem można przystąpić do uregulowania diety :)

   Pozdrawiam,
   Beata

   Usuń

Na naszym blogu mówimy sobie po imieniu : )